Narodil sa v roku 1954 v Hendrichovciach v okrese Prešov. Základnú školu absolvoval v rodnej obci a v Hermanovciach. Od gymnaziálnych štúdií je spojený s mestom Prešov, ktoré považuje za \"svoje\". Po ukončení strednej školy študoval na Filozofickej fakulte UPJŠ v Prešove. Od roku 1978 pracoval na tejto univerzite ako asistent a neskôr ako odborný asistent. V roku 1981 získal titul PhDr. a v roku 1987 vedecký titul kandidát filozofických vied (CSc. ) na Kyjevskej štátnej univerzite. Zamestnancom UPJŠ bol do roku 1992, keď s ňou rozviazal pracovný pomer. Posledné roky pôsobil ako predseda odborovej organizácie pracovníkov školstva a vedy na Pedagogickej fakulte UPJŠ.
Od roku 1990 popri hlavnom pracovnom pomere začal súkromne podnikať v oblasti reštauračných služieb, realít a starostlivosti o vojenské hroby tak z prvej ako i z druhej svetovej vojny. Všetkým týmto oblastiam je verný až doteraz.
Aké boli dôvody vašej kandidatúry za primátora? Prečo ste sa takto rozhodli?
- Oslovila ma časť ľudí, ktorí v Prešove dlhodobo žijú, podnikajú, že by bolo potrebné urobiť zmeny, aby sa Prešov dynamicky vyvíjal dopredu. Samozrejme okrem nich ma ako nestraníka oslovili politické subjekty, na kandidátke ktorých som. Dlho som zvažoval rozhodnutie, pretože absolútnu väčšinu kandidátov na post primátora poznám osobne. Sú to moji dlhoroční priatelia, kolegovia, a preto aj svoju kampaň nevediem konfrontačne, agresívne. Nechávam na voličovi, aby sa on rozhodol, kto mu ako kandidát ponúkne najlepší program a kto doteraz čo vo svojom osobnom a pracovnom živote urobil.
V akom stave sa podľa vás mesto Prešov nachádza?
- Okrem tých priorít z volebného programu, ktoré spomeniem, je potrebné konštatovať, že v Prešove bolo v minulosti urobené veľa. Lenže na druhej strane, ak má mesto dynamicky napredovať, je potrebné urobiť celý rad opatrení, ktoré by viedli k dynamizovaniu života v Prešove. Na prvom mieste vidím vyriešenie dopravnej situácie v meste, ktorá sa rokmi rokúcimi vyvíjala tak ako sa vyvíjala. Nie je to úloha na jedno volebné obdobie, ale je v tomto funkčnom období potrebné začať konať, aby sa mesto mohlo rozvíjať a aby doprava nebola brzdou. Samozrejme, že mesto to môže riešiť len v spolupráci so Slovenskou správou ciest a s podporou štátnych orgánov.
S akým programom ste teda vstúpili do volebnej kampane?
- Postaviť mesto vo všetkých oblastiach na úroveň tretieho najväčšieho mesta v SR. A tomuto základnému atribútu podriaďujem všetky ciele, ktoré by som chcel v meste naplniť.
Čo konkrétne?
- Po prvé, zameriavam sa na aktívne vyhľadávanie investorov a vytváranie pracovných príležitostí v meste. Dá sa povedať, bez ohľadu na veľkosť investora. Prioritou je každé novovytvorené pracovné miesto a tým aj stabilizácia obyvateľstva Prešova. Moji partneri už pracujú na území pre developerskú firmu, ktorá postaví objekty a v nich sa vytvorí zhruba 450 pracovných miest. Po druhé, mojím cieľom je dobudovať Nábrežnú komunikáciu, aby sa odklonila doprava z ulice 17. novembra. Ďalším zámerom je príprava a realizácia mestského dopravného okruhu. Chcem na Okrajovej ulici, kde je dnes nevyužívaný bývalý Mlynský potok, aby bola rozšírená cestná komunikácia na mestský dopravný okruh. Ďalej chcem vypracovať geografický informačný systém o majetku mesta a týmto jednoduchým krokom sa zabezpečí efektívne nakladanie s mestským majetkom. Okrem toho sa získajú informácie o pozemkoch, ktoré je potrebné ešte vysporiadať. Pri tejto kategórii pozemkov sa stanovia priority. Na základe tejto databázy bude môcť mesto zadávať služby spojené s údržbou zelene alebo zimnou údržbou iba na pozemky vo vlastníctve mesta. Ušetria sa tak významné prostriedky v rozpočte mesta. Pomôže to vypracovaniu daňovej mapy.
Máte vo svojom programe aj návrhy ako ďalej skrášliť Prešov?
- Áno, chcem dosiahnuť obnovu a rozvoj mestského koloritu tak, aby miesta, kde sa stretávajú Prešovčania, dostali nový duch.
Na čo myslíte?
- Napríklad na starú tržnicu. Hlavne počas víkendov by tu mohli prebiehať nenáročné kultúrne vystúpenia. Urobil som si už počas volebnej kampane malý prieskum medzi trhovníkmi a návštevníkmi tržnice a toto moje predsavzatie sa stretlo s pozitívnym ohlasom. Mesto Prešov ako tretie najväčšie mesto na Slovensku musí mať vybudovanú tržnicu, ktorá bude zastrešená. Nešlo by teda len o klasickú tržnicu, ale doplnenú o vinárničky, kaviarničky, malé stánky občerstvenia. V minulých obdobiach prešlo centrum mesta rozsiahlou rekonštrukciou. Naše mesto je tu veľmi pekné, ale treba tomuto priestoru vdýchnuť nový život. Minimálne od mája do októbra je možné denno-denne v historickom centre usporadúvať kultúrne aktivity za minimálne náklady, pretože v Prešove existuje celý rad skupín, súborov, ktoré sa chcú prezentovať. S príchodom investorov do mesta vznikne potreba riešiť voľný čas mládeže zamestnaných rodičov. Tomu by mali slúžiť kultúrne centrá pre mládež, ktoré by svoju činnosť rozvíjali po 16. hodine, keď budú rodičia ešte v práci. Na tieto centrá by mal byť využitý prebytočný majetok mesta, ktorý na sídliskách existuje.
A v oblasti voľnočasových aktivít?
- Mojou snahou je v ich rámci presadiť, aby Prešov mal vybudované letné kúpalisko, pretože to na Sídlisku III kapacitne nestačí a to isté platí vo vzťahu ku krytej plavárni. Pre jednu i druhú investíciu sa mi javí vhodná lokalita Pod Kamennou baňou. Vznikla by tam na neveľkom priestore oáza športu pre Prešovčanov. Mesto Prešov má vybudovaný celý rad cyklistických chodníkov. Myslím, že ich treba dobudovať pod mostom na Levočskej ulici a pod mostom pri križovatke ulíc Obrancov mieru a Požiarnická a to v záujme bezpečnosti cyklistov a efektívnejšieho využívania cyklochodníkov.
Kandidujete aj na post poslanca, čo nerobia všetci kandidáti za primátora. Vo vašom prípade nejde o hop alebo trop. Čo chcete presadiť ako poslanec?
- V mojom volebnom obvode \"staré mesto\" mám za cieľ zmeniť veci k lepšiemu. V prvom rade myslím na odstránenie problémov v doprave. Išlo by o to, aby obyvatelia Ul. 17. novembra boli zbavení hluku, prachu a otrasov z kamiónov otvorením Nábrežnej komunikácie. Ďalšou úlohou je sprejazdnenie križovatky ulíc Masarykova a Škultétyho smerom na Rusínsku cestu. Okrem toho vyriešiť križovatku ulíc Štefánikova a Hviezdoslavova a rekonštruovať podchod pod železničnou traťou vedúcou do Sabinova na konci ulice Štefánikova. Na Okrajovej ulici pri Základnej škole na Kúpeľnej ulici zasýpať nefunkčnú časť Mlynského potoka, vybudovať tam chodník a rozšíriť cestu. Zaviesť bezplatné parkovanie na parkoviskách v sobotu.
Čo by ste mohli povedať o svojej rodine?
- Som ženatý, mám dve dcéry. Staršia je lekárkou v nemocnici a mladšia je právničkou a svoje pôsobenie spája s Prahou, kde skončila vysokoškolské štúdium. S manželkou sme tohto roku oslávili 30. výročie sobáša. Pracuje v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity.
Ako vidíte pôsobenie vo verejnej funkcii?
- Bol by som rád, ak by ma zvolili za primátora a mohol by som realizovať svoje predstavy o fungovaní tretieho najväčšieho mesta na Slovensku. Plne si uvedomujem, že v komunálnych voľbách ide o súťaž koncepcií v rozvoji mesta a voliči rozhodnú, ktorá koncepcia je im najbližšia a prinesie mestu a nielen im, ale aj ďalším generáciám najväčší osoh. Chcel by som voličov poprosiť, aby prišli k voľbám a volili podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
(jj)
Čo chce kandidát na primátora Prešova PhDr. Ján Tomko, CSc.
- aktívne vyhľadávať investorov a vytvárať pracovné príležitostí v meste
- dobudovať Nábrežnú komunikáciu a odkloniť dopravu z ulice 17. novembra
- pripraviť a realizovať mestský dopravný okruh
- vypracovať geografický informačný systém o majetku mesta
- dosiahnuť obnovu a rozvoj mestského koloritu
- v historickom centre usporadúvať kultúrne aktivity za minimálne náklady
- zriadiť kultúrne centrá pre mládež s využitím prebytočného majetku mesta na sídliskách
- vybudovať letné kúpalisko a krytú plaváreň v lokalite Pod Kamennou baňou
- zabezpečiť efektívnejšie využívanie cyklochodníkov
0